Medica Klinik Estetik

Botoks hakkında detaylı bilgilendirme

Botoks Nedir?

Tıbbi bir protein olan Botox uzun yıllardır tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olup, estetik tedavilerde de başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanır.
Botox, cerrahi bir uygulama değildir, klinik ortamda kolay ve rahat uygulama olanağı sebebi ile sıkça tercih edilen bir yöntemdir.
Botox , FDA (US Food and Drug Administration) onaylı bir üründür.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Yüzdeki mimik kaslarının gereğinden fazla kullanımından doğan çizgi ve ince kırışıklıkların bulunduğu bölgedeki kas grubuna enjekte edilerek bu bölgedeki kasların hareketlerini kısıtlama mantığına dayanır.

Enjeksiyonun yapıldığı bölgedeki kas hareketleri Botox’un etkili olduğu süre içinde limitlenir.

Hareketleri limitlenen bu kaslar gevşeyerek sebep oldukları kırışıklar kısa sürede kaybolur.

Botox’un mimikleri tamamen yok ettiğine dair bir endişe bulunsa da Botox enjeksiyonunun, uzman bir doktor tarafından, uygun bölgelere uygun dozlarda yapılması halinde doğal ve mimik kaybına yol açmayacak bir etki gözlenir.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Yüzün üst bölümü, alın, göz kenarları ve kaş arası kırışıklıklarının sebeplerinden biri de bu bölgelerdeki mimik kaslarının gereğinden fazla çalışmasıdır.
Botox, bu bölgelerde fazla mimik kullanımından doğan çizgi ve ince kırışıklıkları olan herkese uygulanabilir.
Kırışmaya sebep olan kaslar bir çeşit kas gevşetici olan Botox ile gevşetilir ve bu sayede kırışıklıklar kendiliğinden açılır.
Botox ile kaş kaldırma da mümkündür.
Botox uygulamasında önemli olan, uygulama yapılacak kişinin yüz mimikleri donuklaşmadan uygun dozlar kullanılarak sadece kırışıklıkların açılmasıdır.
Uygulama bu şekilde yapıldığında, yüz ifadesindeki anlam kaybolmaz, sadece daha diri ve genç bir görünüm elde edilir.

Botox nasıl uygulanır?

Botox uygulamasına başlamadan önce uygulama yapılacak kişiye buz veya anestezik krem uygulandığı taktirde herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulmaz.
Uygulama yapılacak bölgedeki yüz mimikleri esnasında oluşan kırışıklıklara iğnesi kısa ve ince bir enjektör ile uygulama yapılır.
Uygulanacak doz kırışıklık derinliğine bağlı olarak, uygulamayı yapan uzman doktor tarafından belirlenir.

İşlem ne kadar sürer?

Botox uygulama süresi toplamda 10-15 dakikadır.
İşlem sonrasında günlük aktivitelere rahatlıkla devam edilebilir.

Botox tekrarlanmalı mıdır? Ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Botox, kalıcı bir işlem olmayıp uygulama yapılan kişinin mimik kullanım sıklığına bağlı olarak uygulamanın belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir.
Botox, genellikle 4-6 ayda bir ihtiyaca göre tekrarlanır, bu sayede sonuç daha kalıcı olur.
Botox uygulamasının en önemli avantajı, uygulandığı bölgedeki kasların kasılmasını engelleyerek o bölgeyi mimik yapmamak üzere eğitmesidir. Kaslardaki kasılmanın engellenmesiyle kırışma da engellenir, böylece Botox uygulama sıklığı azalır.

Botox Kullanım Alanları Nelerdir?

Botox’un etki süresi uygulama bölgesi ve mimik kullanımına göre değişkenlik gösterir.
İki ana kullanım alanı vardır:

1-Kırışıklık tedavileri

Yaşa bağlı olarak yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıklıklarda; iki kaş arasındaki, kızgın görünüme yol açan dikey çizgilerde; alt ve üst dudaktaki dikey çizgilerde; sigara içerken meydana gelen mimiklerin sonucu oluşan çizgilerde ve boyundaki çizgilerde etkilidir.

2-Terleme tedavisi

Terleme tedavisinde botox uygulaması en etkili ve güvenilir yöntemlerinden biridir.
Özellikle koltuk altı, el içi ve ayak terlemelerinde kullanılır.
Terleme tedavisinde cilt altına az miktarda Botox enjeksiyonu yeterlidir ve işlemin yan etkisi hemen hemen hiç yoktur.

Botox Yan Etkileri Olan Bir Uygulama mıdır?

Uzun yıllardır kullanılmakta olan Botox’un kanıtlanmış hiçbir yan etkisi yoktur.

Ancak bu uygulamanın hamilelere ve kas rahatsızlığı bulunan kişilere yapılması önerilmez.

İşlem sırasında yapılan enjeksiyon yapılan bölgede uygulamaya bağlı olarak hafif, nokta şeklinde kızarıklıklar görülebilir.
Bu kızarıklıklar 1-2 saat içerisinde yok olur.

Zararları Var Mıdır?

Botox uygulaması uzman bir hekim tarafından doğru oranda ve doğru kaslara uygulandığı zaman hiç bir riski yoktur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aşırı saç dökülmesi, saç seyrelmesi ve saç dökülmesi yaşayan birçok kişiden biriyseniz, FUE Saç Ekimi(Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

50 milyondan fazla erkeğin saç seyrelmesi ile mücadele ettiği tahmin edilmektedir. 

Kaş Ekimi, estetik açıdan en zorlayıcı işlemlerden biridir,

Kaşın hassas kıllarının kaybı, aşırı cımbız, yaşlanma, beslenme yetersizliği veya hastalık nedeniyle oluşur ve yüzün tüm simetrisini ve ifadesini değiştirme eğiliminde olduğu için hasta için travmatik bir kayıptır. 


Erkeklerin en önemli 3 aksesuarı saç, sakal ve bıyıktır.

Bu girişimi, ömür boyu dökülmemeye kodlu alandan alınan sağlıklı saç köklerinin seyrelmiş olan bölgelere transfer işlemidir. Lokal anestezi altında 3 aşamadan oluşmaktadır.

DHI Saç Ekimi, Saçların tamamen kısaltıldığı tıraşlı ekimlerde, kişilerin saçlarının uzamasını beklemesi sosyal yaşamdaki konforunu etkilemektedir. 

Tıraşsız saç ekimi bu alanda saç nakli işlemlerinde tercih edilir ve doktor tarafından greft ihtiyacının düşük olduğu durumlarda planlanır. 

Adres : Maçka Cd. No: 17/A, 34360 Şişli/İstanbul Telefon : +90 212 706 09 09 Whatsapp : +90 533 956 87 55 E-Posta : [email protected]


  Hakkımızda

  Kliniğimiz İstanbul’un en seçkin ve prestijli lokasyonu Teşvikiye – Nişantaşı’nda yer almaktadır. Tıp ve sanatın estetiğini bir arada bulunduran ve sağlık alanındaki deneyim ve tecrübesini dünya standartlarında teknoloji ile hastalarına sunma felsefesini 20 yıldır sürdüren MEDICA TIP MERKEZİ, sağlık alanındaki birikimini medikal estetik alanına da taşıyarak MEDICA ESTETİK KLİNİĞİ’ni kurarak hizmet vermeye başlamıştır.

  Her şeyde olduğu gibi güzellik alanında da güven konusu çok önemlidir. Uygulanacak işlem veya işlemlerle ile ilgili tüm sorularınızı Uzman Dermatologlarımız ile açık dille ve sevgiyle yanıtlıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bir kişinin aldığı hizmetten memnun kalması için kafasında soru işaretleri olmaması gerekir.

  Vizyonumuz

  • Dünyanın en güvenilir, saygın, yenilikçi estetik merkezi olmak.
  • Tüm faaliyetlerimizde sektör lideri olmayı taahhüt ederiz.
  • Hasta memnuniyeti : hastalarımızın tedavilerinden memnun olmalarını istiyoruz. Hastalarımızın doğal güzelliğini arttırmak için doğal görünümlü sonuçlar üretmeyi hedefliyoruz ve her şeyden çok hasta ve misafirlerimizin beklentilerini karşılamak istiyoruz.
  • Veri güvenliğine verdiğimiz titizlik sayesinde kişisel verileriniz önemle korunmaktadır.

  Akneli ciltler için doktorlarımız tarafından özel olarak tasarlanmış cilt bakımı ile cildiniz, gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna sebep olan fazla yağlardan arınırken aynı zamanda kullandığımız antibakteriyel ürünler sayesinde, akne oluşumunu tetikleyen bakterilerden de arınır.

  Oldukça yumuşak bir bakım olan anında parlaklık cilt bakımımız ile solgun ve cansız görünümün giderilmesi amaçlanır. Besleyici içerikler ile hiperpigmentasyon azaltılırak ten rengi eşitlenir, cilt parlar ve canlanır.SONUÇ: Cildiniz parlar, solgun ve cansız görünüm giderilir.

  Anti-aging cilt bakım ritüelimiz ile kombine olarak uygulanan Scarlet-S tedavisiyle işlem sonunda cilt gözle görülür bir şekilde dolgunlaşır, ince çizgi/kırışıklıklarda azalma görülür.

  Cilt bakımı yelpazesinin neresinde olursanız olun – ister ara sıra bir leke ya da büyük bir sivilce patlaması ile uğraşıyor olun – sivilceye sahip olmak kuşkusuz hoş olmayan bir deneyimdir. 

  Cildimizin ihtiyaçları her mevsimde değişmekle birlikte yaz ayları güneşin zararlı etkilerine en çok maruz kaldığımız mevsimdir.

  Hydrafacial cilt bakımı gözle görülür kalıcı sonuçlar veren, etkisi anında hissedilebilir cihaz ile yapılan bir cilt bakım türüdür. 

  Lazer Epilasyon , Lazer ışınını doğru dalga boyunda kıl köküne ileterek, yeni kıl üretimini engellemek asıl amaçtır.
  İstenmeyen tüyleri yok etmek için kullanılan eski yöntemler oldukça ağrılı geçmekteydi.
  Cynosure alexandrite lazer ile koyu cilt tiplerinde, bronzlaşmış ciltlerin epilasyonunda, istenmeyen tüylere kalıcı çözümler sağlanmaktadır.
  Çift dalga boyuna sahip cihaz tüm cilt tipleri üzerinde etkili sonuçlar vermektedir.

  VenusLegacy™ cerrahi olmayan çevrenin küçültülmesi, selülitin azaltılması, cilt sıkılaşması ve kırışıklıkların azalması gibi zorlu yüz ve vücut estetiği ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılayan, oldukça invaziv olmayan bir tıbbi cihazdır. Tedavi, herhangi bir kesinti olmaksızın rahattır ve tüm cilt tipleri için güvenlidir.