ERKEKLERDE MEME KÜÇÜLTME (JİNEKOMASTİ)

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı kimlere uygulanır?

 

Erkeklerde çoğunlukla hormonal nedenlerle ve çok nadiren ise tümöral nedenler ve bazı ilaçların etkisi ile meme dokusunda büyüme ve yağlanma görülebilir. Bazı durumlarda ise erkek memesinde tamamen yapısal olarak, belirli bir neden olmadan büyüme gözlenir. Bu belirtiler sonucunda erkek memesi, kadın memesine benzer bir görünüm alır. Meme görünümündeki bu değişiklik, atletik yapıdaki genç bir erkeğin, özellikle delikanlılık dönemindeki bir gencin psikolojisini ve özgüvenini negatif etkiler. Bilinmesi gerekir ki bu durum günümüzde hormonlu gıdalar ve çevresel faktörler nedeniyle gençlerde çok sık karşılaştığımız bir durumdur ve sanılanın aksine kişinin kilolu olması, düzensiz beslenmesi veya spor yapmaması gibi faktörler sebebiyle ortaya çıkmaz. Meme dokusundaki büyümenin ilaçla tedavisi yoktur, bu durumun çözümü oldukça basit bir ameliyat olan jinekomasti dir.

 

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı nasıl yapılır?

 

Erkeklerde, geçen yıllar içerisinde büyüyen ve yağlanan memelerin küçültülmesi için yapılan ameliyat, hastanın durumuna bağlı olarak 2 farklı yöntem ile yapılabilir. Eğer memenin büyümesinin sebebi bölgedeki yağ dokusuna bağlı ise bu durumda problem liposuction ile çözülür. Fakat eğer problem meme glandının fazlalığına bağlı ise, bu hastalarda fazla meme dokusu cerrahi olarak çıkartılır.

 

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı ne kadar sürer?

 

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sedasyon veya genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 0,5-1 saat arasında sürer.

 

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatının avantajları nelerdir?

 

Erkeklerde meme küçültme ameliyatının en önemli avantajı çok kısa sürede uygulanabilen basit bir ameliyatla, hastayı çok rahatsız eden bir durumu kolayca çözebilmektir. Jinekomasti sonrasında hasta kısa süre sonra, artmış bir özgüvenle sosyal hayatına geri döner.

 

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

 

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı çoğu zaman liposuction yöntemiyle ince kanüllerle girilerek yapıldığı için sonrasında belirgin bir iz kalmaz.

 

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

 

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında aynı gün eve dönülür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. İlk 1-2 gün ağır spor yapma sonrasında görülene benzer bir ağrı, hafif bir şişlik ve morarma beklenebilir. Bu belirtiler kısa süre sonra yok olur.

 

Yorum

E-mail adresiniz ve telefon numaranız paylaşılmaycaktır* gerekli alanları lütfen doldurunuz*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Basket