LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA)

Genel anestezi veya sedasyon altında yapılır.
Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer.
Aynı gün eve dönülür.
Bölgesel olarak depolanmış olan yağların alınarak, vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmasıdır.
Basit ağrı kesiciler ile giderilebilecek ağrılar hissedilebilir. 2-3 gün içerisinde normal hayata dönülür. 3 hafta korse kullanılır.

 

Liposuction Nedir?

Yağ aldırma olarak da bilinir, son yıllarda estetik cerrahi denildiğinde ilk akla gelen ve tercih edilen uygulamalardan biri oldu. Bu uygulama vücut şekillendirme ve bölgesel incelme için ideal bir yöntemdir. Bir insan ergenliğe ulaştıktan sonra vücudundaki yağ hücresi sayısı değişmez. Kişi kilo alırken de yağlarının nerede depolanacağı o bölgedeki yağ hücresi sayısına bağlıdır. Örneğin, bir kadının basenlerinde bir milyon yağ hücresi varsa ve ameliyat ile bu sayı beş yüz bine indirilirse, ileride ne kadar kilo alırsa alsın basen kontürü bozulmaz, hiçbir zaman ameliyat öncesi görüntüsüne geri dönmez.

 

Yağ aldırma vücudun karın, uyluk, kalça, bel, basen gibi belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir.

Ameliyat ortalama 1 saat içerisinde, basit bir yöntem ile, vücuttaki bölgesel yağların ince kanüller kullanılarak vakum yardımıyla alınmasıdır. Bu işlem vücuda daha orantılı bir şekil kazandırır. Karın, basenler, bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çene altı yağ aldırma yönteminin güvenle ve sıklıkla uygulandığı bölgelerdir. Bu yönteme tıbbi literatürde body sculpting, body contouring, suction lipectomy gibi isimler de verilir. Bunlar dışında lazer lipo, vaser lipo, RF lipo gibi isimler de sıklıkla kullanılır. Farklı isimlerle de anılsa aslında yapılan işlem, belirli bölgelerdeki fazla yağların kalıcı olarak alınması ve vücuda istenilen şeklin verilmesidir. Kilo verme metotlarına cevap vermeyen, inatçı yağların biriktiği bölgeleri inceltmek amacı ile uygulanır. Bel, basen, bacak içi gibi bölgelerde bulunan fazlalıklar aslında kilo fazlasına değil, vücut şekline ve bu bölgelerdeki yağ birikimine bağlıdır. Bu istenmeyen görüntülerden kurtulmak, arzu edilen kontüre sahip olmak ancak liposuction ile mümkündür.

 

Liposuction Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Ameliyat herhangi ciddi bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkese uygulanabilir. Yapılan çeşitli diyetler ve bölgesel fazlalıklara yönelik egzersizlere rağmen vücutta erimeyen ve belli bölgelerde depolanan yağlarından şikayet eden kişiler için uygundur. Ameliyat sonrasında kişi bölgesel incelme, vücut kontüründe gözle görülür bir düzeltme elde etmiş olur. Yağ aldırma ameliyatında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat yaş ilerledikçe cilt elastikiyetini kaybeder. Henüz elastikiyetini kaybetmemiş olan ciltlerde ağ aldırma ameliyatı ile etkili ve istenilen sonuçlar alınır. Elastikiyetini kaybetmiş olan ciltlerde ise istenilen sonucu almak için liposuction ameliyatına ek olarak cilt germe gibi operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir.

 

Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Liposuction ameliyatı öncesinde, doktor muayene sırasında görüşülen operasyonun yapılacağı bölgeleri çizerek işaretler. Sonrasında hastaya genel anestezi ya da sedasyon verilir. İşlem sadece yağ almada kullanılacak ince kanüllerin girebileceği 3-4 mm uzunluğunda küçük kesiler ile yapılır. Hastanın ideal kontürüne ulaşması için gereken miktarda yağ, kanüller aracılığı ile aspire edilerek vücuttan çıkarılır. Kullanılacak liposuction tekniğine, hastanın yağ miktarına ve cilt elastikiyetine bakılarak karar verilir.

 

Yağ Aldırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat hastanın ihtiyacına göre bir ya da birden fazla bölgeye yapılır. Bu ameliyatın süresi yağ alınacak bölgenin sayısına ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Genel olarak 1-1,5 saat sürer.

 

Liposuction Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Ameliyat sayesinde hasta fazla yağlarından kesin olarak kurtulur. İdeal vücut kontürüne kavuşur. İleride kilo almaya bağlı oluşabilecek çatlak riskini yok eder. Kilo alındığı taktirde, alınan kilonun orantılı olarak yayılmasına ve vücut genişlese de kontürün bozulmamasına zemin hazırlar. 3-4 mm’lik kesiler tamamen yok olduğundan hiçbir iz kalmaz.
Eskiden yağ aldırma, uygulaması zor olan ve ameliyat sonrasındaki süreçte de bazı sıkıntılar yaratan bir ameliyattı. Teknolojik ve bilimsel gelişmeler sayesinde bu ameliyat artık hem kolay uygulanabilen, hem de iyileşme süreci hızlı ve rahat bir yöntemdir. Ameliyat sonrasında yaşanan morluklar, kanamalar, uzun süre korse kullanımları artık çok minimal seviyededir.

 

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar, basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilir. Ameliyattan sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşur ve bu morlukların geçmesi yaklaşık 2 hafta sürer. Şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması ise 6-8 hafta sonrasında olur.
Hastanın ameliyat sonrası dönemde işlem yapılan bölgeye elastik korseler giymesi, derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olmasını sağlar. Bu korselerin ortalama 2-3 hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilir.
Korkulanın aksine ameliyat sonrası iyileşme süreci çok rahat bir operasyondur. Sonrasında, genellikle birkaç saat içerisinde hasta evine gidebilir. 1-2 gün içerisinde ise tüm günlük aktivitelerine rahatlıkla geri dönebilir.

 

Yorum

E-mail adresiniz ve telefon numaranız paylaşılmaycaktır* gerekli alanları lütfen doldurunuz*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Basket