YÜZE YAĞ ENJEKSİYONU

Yüze Yağ Enjeksiyonu , 30’lu yaşların sonlarına doğru dikkat çekmeye başlayan yüz dolgunluğu kayıplarında ve daha genç hastalarda yüzde ideal orana ulaşmak için uygulanır.

Genel anestezi almadan, sedasyon veya lokal anestezi ile yapılır.

İşlem ortalama 30 dakika sürer.

Aynı gün eve dönülür.

Hiçbir iz kalmaz.

Ağrı hissedilmez. Ertesi gün normal hayata dönülür. 4-7 gün süren ve konulan doku miktarına bağlı bir ödem ve hafif morluklar oluşabilir.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanır?

Yüz yaşlanmasının ilk belirtileri genelde sanıldığı gibi ciltteki kırışıklıkların ortaya çıkması ve derinleşmesi değildir. Kırışıklıklardan daha önemlisi, yüze yaşlı ve yorgun bir ifade veren, yüzün özellikle orta bölümünde dolgunluğu sağlayan yağ yastıklarının erimeye başlamasıdır. Yüzde oluşan kırışıklıklar genellikle 30’lu yaşların sonlarında dikkat çekmeye başlar. Ancak 30’lu yaşların başlarında yüz dolgunluğunu kaybetmeye yavaş yavaş başlar. Özellikle göz kapaklarının altında mevcut yağ yastıklarının erimesi 3 önemli probleme yol açar. Yüzün orta kısmı boşalır, iskeletsi bir hal alır, yüzdeki çizgiler derinleşir ve göz kapakları sarkmaya başlar. Bu problemlerin hepsini birden çözmek için yüzün orta kısmında boşalan bölgenin tekrar kişinin kendi dokusu ile dolgunlaştırılması gerekir.

 

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde yağ transferi amacı ile 2 yöntem kullanılır. Bu yöntemler ‘konvansiyonel yağ enjeksiyonu’ ve ‘mikro yağ transplantasyonu’dur. Bu 2 yöntem arasındaki fark, enjekte edilen yağ miktarın kalıcılığındadır. İlk yöntemde alınan yağ olduğu gibi ve kitle halinde enjekte edilirken, mikro yağ naklinde yağ, düşük basınçta ve dokuya zarar verilmeden alınır, işlemden geçirilir ve dokuya katman katman, çok küçük miktarlarda enjekte edilir. Bu yöntem sayesinde konulan yağ hücrelerinin erime oranı %80’lerden %30-40’lara indirilmiştir, yani yağın yüzdeki kalıcılığı arttırılmıştır. Mikro enjeksiyon yüzdeki dalgalanmaları ve aşırı şişlikleri de engeller. Ayrıca hücreler vücutta canlı kaldığından genellikle tek bir enjeksiyon yeterli sonucun alınmasını sağlar. Bu teknikte yaşlanmaya bağlı olarak aşağı sarkan ya da boşalan yüz bölümlerinin (yanaklar, elmacık kemiklerinin üst kısmı, çene hattı ve dudak çevresi) karın, basen, bel ya da bacaktan alınan bir miktar yağ ile doldurulması mümkündür.

 

Yağ Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer?

Yağ enjeksiyonu ortalama 30 dakika sürer.

 

Yağ Enjeksiyonunun Avantajları Nelerdir?

Bu uygulamanın lokal anestezi altında yapılıyor olması hastanın ağrı duyma olasılığını engeller. Yüze yağ enjeksiyonu, yüzde zaman içinde kaybolan hacmi geri kazandırmak ve var olan hacmi arttırmak için kullanılan etkili ve ağrısız bir yöntemdir.

 

Yağ Enjeksiyonu Sonrasında İz Kalır Mı?

Yağ enjeksiyonu iğne deliklerinden girilerek yapıldığı için ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmaz.

Yağ Enjeksiyonu Sonrasında Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Yağ enjeksiyonu sonrasında hasta 1-2 saat içinde normal hayatına dönebilir. Yüzde, 4-7 gün süren ve konulan yağ miktarına bağlı bir ödem ile hafif morluklar oluşabilir, bu belirtiler kendiliğinden kaybolur.

 

Yorum

E-mail adresiniz ve telefon numaranız paylaşılmaycaktır* gerekli alanları lütfen doldurunuz*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Basket